V pondelok sa uskutočnilo piate zasadnutie OV

V pondelok 26.11.2018 sa konalo piate zasadnutie Organizačného výboru MSJ/M 2019 Osrblie za účasti takmer všetkých jeho členov. Na úvod predseda OV Ivor Lehoťan priblížil situáciu ohľadom opätovného zisku A-licencie od IBU pre areál v Osrblí a zablahoželal staronovým starostom či primátorom.

Členovia OV si postupne prešli všetky podstatné body. Firma HoRa kontrolovala strelnicu, je však ešte potrebné dokúpiť náhradné diely, aby bola úloha stopercentne hotová. Európska vysielacia únia prebrala patronát nad priamymi prenosmi z MSJ, ktoré bude zastrešovať RTVS. Existuje už plán rozmiestnenia kamier.

Technická komisia organizačného výboru je hotová s prípravami na 99 percent, ostáva doladiť už iba posledné detaily. V priebehu aktuálneho týždňa sa bude montovať vlajkosláva na strechu strelnice. Doriešiť treba ešte spevnenie niektorých plôch či upravenie parkovísk tak, aby boli všetky schopné ustáť nápor áut počas MSJ.

Vo veľkom stane vznikne fanzóna, kde bude laserová strelnica. Sprístupnená bude pre verejnosť a, samozrejme, aj pre školy, ktoré budú mať možnosť prihlásiť sa a súťažiť medzi sebou. Zároveň môžu vyhrať zaujímavé ceny. Cieľom OV je využiť veľký divácky stan zmysluplne, preto v ňom bude aj pódium s moderátorom a animátorom.

Dôležitým bodom je otázka dopravy. Grafikon je vypracovaný, očakávaný počet návštevníkov sa odvíja od predošlých podujatí. V Osrblí sú vyhradené parkoviská, premávať bude aj kyvadlovka. Podľa predstáv ide aj prihlasovanie dobrovoľníkov, ktorých je potrebné zabezpečiť minimálne päťdesiat.

Aktuálne sú prihlásené družstvá z pätnástich krajín, tento počet ešte určite narastie, možno až na číslo 35. Výpravy budú ubytované v okolitých hoteloch. Na MSJ príde aj nový prezident Medzinárodnej biatlonovej únie Švéd Olle Dahlin. Primátor Brezna Tomáš Abel poskytol priestory synagógy pre recepciu pre vedúcich výprav po slávnostnom otvorení na námestí v Brezne.

Na breznianskom Ondrejskom jarmoku bude mať SZB vlastný stánok, kde bude v piatok 30. novembra propagovať toto podujatie rôznymi letákmi či plagátmi. Zároveň sa na jarmoku bude prechádzať aj maskot, vlk. V Osrblí je aktuálne všetko pripravené na štart zimy. Čaká sa už len na prvé mrazy, aby mohli nové delá začať vyrábať sneh.

Najbližšie zasadnutie OV bude v pondelok 17. decembra 2018.

Matej Kubove

Nové snežné delo v Osrblí.

Foto: Matej Kubove