Osrblie získalo A-licenciu od IBU

Úžasnú správu môže hlásiť Slovenský zväz biatlonu (SZB), ktorý znova po deviatich rokoch dostal od IBU A-licenciu a organizovať tak môže najväčšie svetové podujatia. Na tlačovej konferencii to prezradili prezident SZB Tomáš Fusko a člen exekutívy Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) Ivor Lehoťan.

„Osrblie prešlo licenčným konaním na udelenie A-licencie. O chvíľu tak pribudne ďalší certifikát k tomu historickému, z roku 1996. Osrblie bude mať A-licenciu znova po deviatich rokoch, platná bude na najbližších šesť rokov. Chcem zároveň zagratulovať SZB za to, čo sa podarilo, pretože tá cesta nebola ľahká. Len by som zrekapituloval, že SZB podal návrh ešte v roku 2015, kedy sme sa zhodili, že po Univerziáde začalo biatlonové centrum naberať dych s ďalšími prácami, ktoré boli v roku 2018 dokončené, hlavne mediálne centrum. A-licenia spĺňa všetky kritériá licenčnej komisie IBU, v ktorej pracovali športový riaditeľ pre Svetového poháre Borut Nunar zo Slovinska a bývalý športový riaditeľ Franz Berger z Rakúska. V Osrblí boli ešte v septembri 2017. Vtedy skonštatovali, že bolo splnených 24 podmienok, chýbala len dostavba mediálneho centra. Na základe jeho dokončenia v septembri 2018 bola splnená aj posledná podmienka a táto licenčná inšpekcia dala podnet na technické komisiu IBU, ktorá A-licenciu schválili. Odobrila ju ešte exekutíva IBU na svojom 141. zasadnutí vo švajčiarskom Lausanne. Dnes je prvý deň, kedy to môžeme oficiálne oznámiť. Osrblie sa ocitlo v spoločnosti 26 biatlonových centier, ktoré majú A-licenciu, B-licenciu má 22 štadiónov,“ hovorí Ivor Lehoťan a pokračuje.

„Od roku 1996 do 2009 vlastnilo Osrblie A-licenciu a organizovalo Majstrovstvá sveta 1997 a Svetové poháre. V 2009 však nebola dokončená multifunkčná budova z dôvodu nedostatku peňazí, a tak sa Osrblie usporiadateľstva vzdalo a prišlo o A-licenciu. Národné biatlonové centrum na ňu opätovne čakalo deväť rokov. SZB počas tohto obdobia kandidoval na usporiadania mnohých podujatí, ktoré B-licencia umožňovala. Teraz sa otvára úplne iná možnosť, ale o tom musia rozhodnúť orgány slovenského biatlonu, že je tu znova A-licencia a čo ďalej. Slovensko sa môže rozhodnúť kandidovať na Svetové poháre, ktoré sú momentálne rozdané do marca 2022. V roku 2020, keď bude nanovo zostavovaný kalendár Svetových pohárov, Slovensko môže kandidovať, prvá teoretická možnosť dostať ho je december 2022. Osobne si myslím, že keď je národné centrum teraz v úplne inej podobe a dimenzii, tak by sa mal zväz rozhodnúť týmto smerom,“ tvrdí Lehoťan, na ktorého nadviazal prezident SZB Tomáš Fusko.

„Máme ohromnú radosť, že sa to podarilo. Toto úsilie sa vyvíjalo kvôli A-licencii. Teraz sa však neuspokojíme, pretože toto je len prvý predpoklad, aby sme sa uchádzali o SP. Všetci, ktorí stoja pri zväze, majú ambície vrátiť SP na Slovensko tak, ako býval tradične, v Osrblí,“ hovorí Fusko a pokračuje v technických záležitostiach: „Všetci vieme, že Osrblie nie je vysokohorská destinácia. IBU konštatovala, že Osrblie má vynikajúce klimatické podmienky, umelý sneh sa vyrába všade, ale vysoko hodnotila, že nikdy v Osrblí nikdy neboli preteky zrušené pre vietor, mráz alebo hmlu. My sme však museli garantovať, že máme výkonný systém na 30 až 35 tisíc kubíkov snehu včas. Vo svete je bežné, že sú zásobníky a uskladňuje sa sneh. My ho nemáme a bolo ťažšie to zdeklarovať. V tomto roku sa ale podarí obstarať za pomoci Banskobystrického samosprávneho kraja kvalitnú techniku, aby sme garantovali, že to zvládneme. Museli sme toto úskalie riešiť a to som nám s pomocou BBSK podarilo,“ hovorí Fusko.

Ďalšou dôležitou záležitosťou súčasných dní je aj príprava na Majstrovstvá sveta juniorov, ktoré sa uskutočnia v Osrblí na prelome januára a februára 2019. Všetko zatiaľ ide podľa predstáv: „Máme pred sebou veľké podujatie, juniorské MSJ. Sú ďalším predpokladom, aby sme ukázali, že s A-licenciou sa Slovensko môžu uchádzať o SP. Ja, ako prezident výkonného organizačného výboru hovorím, že musíme spraviť excelentný šampionát. Ďalej máme naplánované podujatia Pohára IBU v rokoch 2020 a 2021. To, čo si niektorí nevedeli predstaviť v roku 2011, po známej kauze a neskôr, ako nám aj padla strecha, sa teraz deje. Osrblie vstalo ako Fénix z popola a teraz sme na konci dlhej cesty k A-licencii. Postupne sme odškrtávali 25 príloh, ktoré sme museli splniť, aby nám bola daná A-licencia. Združili sme celý región s najvýznamnejšími „hráčmi,“ sme v tom Brezno, Banská Bystrica, župa, najväčšia fabrika v regióne a ťaháme za jeden povraz. Plány na prípravu MSJ 2019 idú veľmi dobre, pri najbližšej príležitosti bude vyrábaný technický sneh. Máme scenár otvorenia, dopravný plán, kampaň na dobrovoľníkov. Mnohé veci sa nám daria a verím, že MSJ dopadnú tak, aby sme sa znova mohli pripomenúť svetu, že do budúcnosti chceme organizovať aj SP. Rokujeme s RTVS o štyroch priamych prenosoch. RTVS bude vyrábať medzinárodný signál. Technické podmienky konzultujeme s partnermi, švajčiarskou firmou Infront. Sme na správnej ceste ku krásnemu šampionátu,“ teší sa Ivor Lehoťan.