Hurajt sa teší na rolu ambasádora: "MSJ sú maturitou pre mladých"

Majstrovstvá sveta juniorov a mládeže v biatlone Osrblie 2019, ktoré sa uskutočnia od 26. januára 2019 do 3. februára 2019, sa pomaly, ale isto blížia. Slovenskí reprezentanti sa snažia čo najlepšie pripraviť, aby sa čo dostali čo možno najvyššie vo výsledkovej listine.

Okrem samotných trénerov mladých reprezentantov a reprezentantiek, budú nápomocní aj dvaja ambasádori podujatia a síce olympijskí medailisti Pavol Hurajt a Anastasia Kuzminová. Práve prvý menovaný držiteľ bronzu zo ZOH Vancouver 2010 v pretekoch s hromadným štartom si zaspomínal na svoje juniorské časy, to ale ešte biatlonista nebola: "Ja som juniorské MS absolvoval ako bežec na lyžiach. K biatlonu som prešiel zhruba ako dvadsaťročný. Viem, že moje MSJ boli vo Švajčiarsku, v St. Moritzi a skončil som zhruba okolo dvadsiateho alebo tridsiateho miesta," ukázal Hurajt skvelé pamäťové schopnosti.

"Juniorské MS sú taká maturita pre mladých reprezentantov. Potom už ten presun medzi seniorov býva ťažký a náročný. Všetci vieme, že tí mladí, keď prídu medzi seniorov, nemajú šancu presadiť a trvá veľmi dlho, kým sa adaptujú na seniorský level," uvedomuje si dnes už 40-ročný Hurajt.

Na svoju úlohu v pozícii ambasádora sa veľmi teší. Nebude to ale jeho premiéra, tú zažil na nedávnych ZOH v Pjongčangu: "MSJ sú doma a mojou úlohou je slovenským reprezentantom len pomôcť a odovzdať im svoje poznatky a skúsenosti, aby nerobili nejaké vážne chyby. Či už tesne pred štartom, alebo v závere prípravy. Chceme, aby ukázali, čo v sebe majú a ukázali to na domácej pôde,“ pokračuje rodák z Popradu.

Zároveň si pre mladých biatlonistov pripravil niekoľko užitočných rád: "Oni majú aj z klubov naučený nejaký systém a potom prídu do reprezentácie, kde je iný tréner s inými metódami. Tam možno trochu vznikajú aj konflikt, čo a ako trénovať. Potom je dôležitý čas tesne pred štartom. Každý športovec chce podať samozrejme najlepší výkon, ale tou svojou zaužívanou metódou, ktorú sú naučení, napríklad kedy idú na raňajky, čo idú piť, kedy si idú vyskúšať lyže a tak ďalej, čiže takéto detaily a potom na poslednú chvíľu niečo zmenia, lebo chcú niečo zlepšiť, no nemusí to mať úspešný dopad a takouto nejakou zmenou tesne pred pretekmi to môžu celé pokaziť a prísť o dobrý výsledok," dodal Pavol Hurajt.

Matej Kubove