Tlačová konferencia o blížiaciach sa Majstrovstvách sveta juniorov a mládeže

V utorok 12.6.2018 prebehla v Banskej Bystrici za účasti prezidenta SZB Tomáš Fuska, prezidenta výkonného a organizačného výboru Biatlon Osrblie Ivora Lehoťana, koordinátora mládeže a reprezentačného trénera juniorov Milana Gašperčíka, najúspešnejšieho mládežníka za sezónu 2017/18 Tomáša Sklenárika a ambasádora podujatia Pavla Hurajta konala tlačová konferencia o blížiaciach sa Majstrovstvách sveta juniorov a mládeže v biatlone Osrblie 2019, ktoré sa uskutočnia od 26. januára 2019 do 3. februára 2019.

 

„Začali sme ostrú prípravu na juniorské Majstrovstvá sveta, ktoré sa oficiálne volajú Majstrovstvá sveta juniorov a mládeže v biatlone Osrblie 2019. Je to zmena, pretože z názvu vypadlo Brezno. Ide o to, že juniorský svetový šampionát prichádza do Osrblia po rokoch 1994 a 2017 tretíkrát v histórii. Keďže minulý rok SZB a Osrblie promptne zareagovali na požiadavku IBU a zorganizovali sme juniorský šampionát v priebehu mesiaca, nakoľko vypadol pôvodný usporiadateľ, Rusko. Tretie MS budú originálne, pretože tieto nám boli oficiálne pridelené v roku 2016. Znamená to, že v roku 2017 sme si spravili neplánovanú generálku. Teraz sa chceme o to starostlivejšie a precíznejšie pripraviť na MS 2019,“ informoval prezident OV Ivor Lehoťan.

Ten zároveň oznámil, že Majstrovstvá sveta prinesú iný názov oproti poslednému rovnakému podujatiu v Osrblí organizovanému z roku 2017: „Zamýšľali sme sa nad tým, ako nanovo poskladať organizačný výber, ako do toho vložiť celý región, ktorý fandí biatlonu. Upravili sme názov podujatia. Už v ňom nebude Brezno - Osrblie, ale iba Osrblie. Vrátili sme sa k názvu, ktorý bol používaný v roku 1994. Do participácie na podujatí totiž vstúpila aj Banská Bystrica. Toto mesto s nami začalo spolupracovať už v roku 2016, keď bolo kandidátom na Európske mesto športu. Postupne sa to prehĺbilo až natoľko, že do OV prišiel aj primátor Banskej Bystrice Ján Nosko,“ pokračoval.

„Organizácia MS je niečo viac, ako doteraz. Chceme pripraviť skvelé podujatie, ktoré bude dobre reprezentovať, zväz, región aj celé Slovensko. V roku 2019 sú tu MS v hokeji a MS juniorov v biatlone, teda MS v dvoch úspešných zimných športoch. Chceme priniesť radosť pre všetkých fanúšikov športu a biatlon,“ praje si Lehoťan.

Potešujúcou správou je aj zisk silných partnerov na čele s Vladimírom Sotákom: „Po dvadsiatich rokoch sme do akcie zapojili Železiarne Podbrezová a.s., najväčšieho zamestnávateľa na Horehroní, ktorý historicky patrí do organizácie tohto podujatia. Vladimír Soták bol prezidentom OV MS aj v roku 1997, po istej odmlke sa teraz vrátil. To nás napĺňa radosťou, že sa môžeme oprieť o takúto silnú osobnosť. V prezídiu sú taktiež primátor Brezna pán Ábel, primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, prezident SOV pán Siekel, riaditeľ VŠC Dukla Roman Benčík a taktiež predseda BBSK Ján Lunter. Prezídium OV nám poskytuje pomyselný dáždnik a my budeme vo vyše dvadsaťčlennom zložení zabezpečovať všetky úlohy a prípravu podujatia. Záštitu nad podujatím prebral premiér SR Peter Pellegrini,“ vymenoval prezident OV Ivor Lehoťan.

„Zároveň sme sa rozhodli, že poveríme dvoch našich olympijských medailistov za ambasádorov. Ide o Pavla Hurajta a Anastasiu Kuzminovú. Je to veľmi dôležité pre rozvoj biatlonu ako takého. Predpokladáme, že tieto MS prinesú odpich novej generácie, ktorú na tlačovej konferencii reprezentuje Tomáš Sklenárik. Trikrát sa tento rok umiestnil v prvej desiatke na MS kadetov. Veríme, že sa mu bude dariť aj v Osrblí, kde bude prvý rok štartovať ako junior. Verím, že pod trénerom Milanom Gašperčíkom pripravíme tím, ktorý bude schopný byť úspešný. Fanúšikovia budú chcieť vidieť úspech našich biatlonistov priamo na mieste a my im ho chceme poskytnúť,“ pozrel sa Lehoťan i na športovú stránku veci.

Slovenský zväz biatlonu zároveň predstavil aj nový branding a subdoménu týkajúcu sa MS: „Nový branding, je pripravený špeciálne, aby sme ho mohli predstaviť ešte pred prázdninami. Máme aj nové logo, ktoré dotvoríme a bude nás sprevádzať počas celej prípravy,“ hovorí Lehoťan, na ktorého nadviazal prezident SZB Tomáš Fusko: „Je to grafika, ktorou bude v spolupráci s firmou Infront a brandingom IBU obalený a opláštený celý areál v Osrblí. Musí to pôsobiť jednotke. Na brandingu sa nachádzajú dve postavy biatlonistov a za nimi šedé pozadie v štýle diamantu. Bude to jedinečné a charakteristické pre Biatlonové centrum v Osrblí. Logo podujatia je podľa pravidiel IBU kompozitné. Je v ňom názov podujatia v angličtine. Nemeníme organizačnú štruktúru, ostávame pri pôvodnom logu z roku 1994, ale pribudol názov Biatlon Osrblie. Pripravujeme taktiež subdoménu, na ktorej budeme zverejňovať informácie o MS.“

„Máme definitívne odsúhlasený program. Išlo o to, aby sme to natiahli do dvoch víkendov, aby sme nekončili ako na posledných MS v utorok. Preto sme si uplatnili požiadavku končiť cez víkend. Začneme slávnostným otvorením 26. januára 2019 na námestí v Brezne a skončíme víkendom, kde budú šprinty a stíhacie preteky. Sme radi, že sa nám to podarilo takto vyrokovať,“ pochvaľoval si Lehoťan.

Stanovený je aj rozpočet, ten sa ale môže podľa potreby meniť: „Budeme pracovať s rozpočtom približne 180 tisíc eur. V tejto chvíli vieme, že časť bude z IBU, čo je výhoda pre každého organizátora. Chceli by sme osloviť čo najviac marketingových partnerov. Radi by sme rozpočet naplnili čo najskôr. Vyžaduje si to prípravu technického snehu ešte v decembri. Tento termín na prelome januára a februára je najvýhodnejší. Osrblie bude pripravené,“ hlási Lehoťan.

„180 tisíc je minimálna čiastka, ktorá vychádza so skúseností spred dvoch rokov. Aby to ale mohlo byť reprezentatívne a odrážalo spokojnosť všetkých, je potrebné získať aspoň 220 tisíc eur. Zhruba v týchto číslach sa pohybujeme. Chceme zhotoviť aj nové mediálne centrum, rieši sa štátna pomoc od vlády. Vláda schválila 250 tisíc na press centrum v Osrblí. Stále nie je podpísaná zmluva, no mala by byť do konca septembra, aby sme to dostavali ešte v tomto roku. Som optimista, všetko je nastavené správne a mediálne centrum bude zhotovené. Médiá tak budú mať dostatočný priestor na prácu a nebudú musieť byť stiesnené,“ verí prezident SZB Tomáš Fusko.

Matej Kubove